Kdo říká, že nejlepší riesling pochází z Německa? Když se řekne novozélandské víno, většině se vybaví Sauvignon Blanc, ale tato země je také domovem vynikajících vín typu riesling. Hrozny rieslingu se na Novém Zélandu pěstují již více než 150 let, ale teprve v posledních letech si rieslingy z této země získaly uznání na mezinárodní scéně. Díky široké škále chutí od suchých a svěžích až po lahodně sladké je riesling čtvrtým nejoblíbenějším a nejrozšířenějším bílým vínem na Novém Zélandu.
Když se začínají zkracovat dny a také venkovní teploty padají k nule, tak naše chuťové buňky začínají toužit nejen po hutných jídlech, ale také po hřejivých, plných vínech. A jaká vína jsou pro toto období ideální? Zachumlejte se do deky, pusťte si seriál na Netflixu a k tomu si nalejte skleničku vína. My vám poradíme. Namixovali jsme pro vás tipy bílých i červených novozélandských vín, které si užíváme nejvíce my v zimním období.
To je otázka, která nám vrtala hlavou tak dlouho až jsme se rozhodly na to podívat více do hloubky. Jsme sice v našich geografických podmínkách uprostřed léta a mnozí holdují v letních dnes spíš osvěžujícím bílým a růžovým vínům. Ale 28. července je den, kdy se ve světě a zejména v tom vinařském slaví Mezinárodní den Syrahu a tak se to téma skvěle nabízí. Pojďme si tedy něco říct k této odrůdě.
Nastal čas si představit největší a nejznámější vinařskou oblast Nového Zélandu. To je Marlborough. Najdeme ho na severovýchodě Jižního ostrova, ze severu ho omývá Cookův průliv a na východě Tichý oceán. To má chladivý vliv, který spolu s jedním z nejdelších slunečních svitů v zemi vytváří ideální prostředí pro pěstování vinné révy.
Co se vám vybaví, když se řekne rosé? Lehké svěží víno, které má něžně narůžovělou barvu a chutná po šťavnatém ovoci. Hned si vybavíme jižní Francii a proslulé provensálské rosé. Nebo patříte do té skupiny vínomilců, pro které růžové víno není kvalitní víno? Někdo možná sáhne po růžovém víně v momentě, kdy se nemůže rozhodnout, jestli má chuť na bílé nebo červené. Ať už jsou vaše preference a znalosti o víně jakékoli, v tomto blogu se podíváme na vlastnosti tohoto vína, proč ho můžete pít po celý rok a jak je to s jeho produkcí na Novém Zélandu.
Když se kohokoliv zeptáte, jestli zná nějakou vinařskou oblast na Novém Zélandu, tak drtivá většina odpoví Marlborough. Je to ve světě nejznámější region, kde se pěstuje jiskřivý Sauvignon Blanc. Marlborough ovšem není jediný region Nového Zélandu, kde se daří pěstovat révu, která je ve světě oceňována pro své kvality. Už méně známá je druhá největší vinařská oblast Nového Zélandu - Hawke's Bay, který je bohatým zdrojem kvalitního vína již od roku 1851.
Většina z nás (aspoň doufáme) se zamýšlí nad tím, s jakým dopadem na životní prostředí se pěstují nebo vyrábí potraviny a výrobky, které kupujeme. Není to ani tak záležitost trendů spíš jako nutnost chovat se zodpovědně k planetě a přemýšlet nad naší volbou. I my z Wine's Bay preferujeme nákup lokálně produkovaných potravin a výrobků. Ale žijeme v globálním světě, který otevřel příležitosti pro pěstitele a producenty z celého světa. Asi těžko si dovedeme představit, že bychom si na trhu nebo v obchodech v ČR nekoupili například banány, avokádo, kávu a jiné exotické ovoce a potraviny, které se u nás nedají pěstovat. Proto se chceme tímto článkem podívat na to, jak při pěstování a výrobě vína vznikají emise a do jaké míry se na tom podílí doprava.
Proč se specializujeme na novozélandská vína asi tušíte, pokud nás sledujete delší dobu. Míša - druhá polovička našeho e-shopu - žije již několik let na Novém Zélandu. Položila jsem jí několik otázek, jak se jí žije na Novém Zélandu a co bychom se mohli od novozélandˇanů přiučit.
Vinobraní je jednou z nejvíc vzrušujících událostí v kalendáři každého vinaře. Období dozrávání hroznů po roce starostí i radostí a důkladné péče, je konečně čas na sběr hroznů a na výrobu vína. V loňském roce období sklizně na Novém Zélandu zkomplikoval Covid, ale pomohlo pěkné počasí. V letošním roce se naopak pěstitelé museli vyrovnat s řadou povětrnostních výzev, které stojí za menším objemem hroznů.
Považujete se za ostříleného degustátora vín nebo teprve s ochutnáváním vín začínáte? Anebo prostě s ochutnáváním vína máte sice “delší” praxi, ale máte pocit, že stále nedokážete úplně rozpoznat charakter a chutě ve víně. Tak právě pro vás tu máme jednoduchý návod. Ve 4 jednoduchých krocích vám přiblížíme, na co se soustředit.
Máte často problém si v obchodech nebo restauraci vybrat víno, které vám bude chutnat? Anebo kupujete dokola stále stejnou láhev? Jestli je vaše odpověď v obou případech ano, tak v tom nejste sami. A nebavíme se o tom, zda bílé nebo červené:-) Umět si vybrat správné víno pro určité jídlo vyžaduje trochu víc zkušeností a hlavně se nebát zkusit i něco neznámého. Poradíme vám 4 tipy, podle čeho vybírat a na co se zaměřit.
Všichni se shodneme, že rok 2020 byl velmi turbulentním rokem. Koho by ještě na začátku roku napadlo, co tento rok v souvislosti se světovou pandemií COVID-19 zažijeme. Svět se na několik měsíců skoro zastavil a ještě se zdá, že z toho nejsme úplně venku. Jak zasáhla pandemie COVID-19 vinaře na Novém Zélandu a s čím se museli vypořádat?